Valašsko - Lašsko

Valašsko

Valašsko je jedním z nejznámějších národopisných regionů České republiky. Je to hornatý kraj na  jihovýchodě Moravy.

Lašsko leží na severovýchodě Moravy. Vymezit hranice těchto dvou regionů není snadné.  K jejich rozlišení se užívá nejrůznějších kritérií. Jsou to např. hudba, zvyky, dialekt, přírodní podmínky, historická tradice, lidová architektura atd. Podle slov PhDr. Jaroslava Štiky, dlouholetého ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Valašsko  " nikdy nebylo úředně vymezeno, neboť nepředstavovalo žádný správní, politický ani etnický celek.“ Totéž se dá říci i o Lašsku. Dnes při vymezení hranic obou regionů hraje hlavní roli vědomí sounáležitosti obyvatel. Valašsko je tam, kde se lidé považují za Valachy, Lašsko tam, kde se cítí být Lachy.  Podle tohoto kritéria rozeznáváme kromě jádra regionů  i tzv. okrajové a přechodné oblasti. Čeladná bývá střídavě řazena k oběma regionům.


Valašské království

Valašské království netradiční a zábavnou formou propaguje region Beskyd a Valašska doma i ve světě. Díky tomu znají jméno země Valachů i daleko za hranicemi Česka.

U vzniku Valašského království stál Tomáš Harabiš. Inspiraci získal při svých cestách  po Novém Zélandu, Skotsku, Kanadě a Austrálii.

29.června 1997 vznikla zakládací listina Valaského královstvjá. Následoval pas Valašského  království. Ten svému držiteli zaručuje mnohé výhody: stává se chráněncem Valašského království, každý Valach mu pomůže v nesnázích, po předložení pasu lze získat slevy v mnoha restauracích, ubytovnách, obchodech a dalších provozovnách.

Byl vytvořen valašský prapor. Je na něm ,,klobúk s valaškami v poli bílém jako ovce, zeleném jako lúka a modrém jako švestky“, ze kterých se pálí slivovice. Od té doby Valašské království každým rokem přináší nové zajímavé a vtipné produkty. Mapa, průvodce, pohlednice, výroční turistické známky, Zážitkové noviny, propagační  materiály, ambasády, konzuláty, netradiční hry, soutěže a balíčky zážitků tvoří pestrou nabídku pro návštěvníky Valašska.

Království má i svou měnu, kovovou minci Jurovalšár (krytou senem) a imigrační program pro cizince. Valašská královská univerzita nabízí studium na několika fakultách, z nichž nejoblíbenější je fakulta pálení a slivovicových věd. Valašské království má také vlastní letectvo, loďstvo, holubí poštu…

K vyjmenování všech aktivit Valašského království by bylo zapotřebí mnoho místa a času. Navštívíte-li http://www.valasske-kralovstvi.cz, objevíte zde kromě dalších  pozoruhodných nápadů také spoustu vážně míněných informací o Valašsku.


Markrabství lašské

Markrabství lašské se snaží  aktivně zapojit turisty do poznávání regionu, místních tradic a kultury.

Hlavním sídelním místem Markrabství lašského je Čeladná, kde bylo roku 2002 založeno. V čele Lašského  markrabství je „Markrabě“,  MUDr. Radim Uzel, rodák z nedaleké Ostravy.

20.srpna 2005 byl vyhlášen Den nezávislosti Markrabství lašského a stanoven program pro nejbližší léta s názvem  Plozením k jednotě a síle. Ve stejný den byla vysvěcena Beskydská madona plodnosti a za lašského krále byl oficiálně prohlášen  Zdeňa Viluš I., řečeny Chrabry (pedagog, etnograf a publicista Zdeněk Krulikovský, autor tří knih o Lašsku a několika divadelních her, např. Ondraš – pan Lysej hory). Významné Lachy sdružuje Lašská "Dubová Lóže".

Také Markrabství lašské má vlastní cestovní pasy, mapy i měnu "Lašský beranec". Ten existuje hned ve třech provedeních: beranec zlatý, stříbrný a bronzový. Speciálně pro Markrabství lašské bylo podle prastaré keltské receptury  vyrobeno lašské víno ze třinácti pupenů různých stromů a Lašský bylinný likér na puškvorcovém základě.

Pravidelně je pořádán Reprezentační Markrabsko-lašský bál, Mistrovství Lašska a tím i světa ve vrhu lašskou dubovicí a Lašský kulturní festival spojený s volbou folklórní misky a misečky. Hodnotícími kritéri soutěže jsou lidový tanec, zpěv a prezentace  v regionálním kroji. O aktualitách z Markrabství lašského se dočtete  na www.hotel-prosper.cz.

kalendář akcíNovinky

Turistika

Po stopách partyzánů
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Po stopách partyzánů. Trasa Vás nejprve provede po Čeladné a připomene tragické údalosti z minulosti. Více...
Portášskými chodníčky
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Portáškými Chodníčky, která Vás zavede z Čeladné do Rožnova pod RadhoŠtěm. Cestou po stopách původních strážců horských průsmyků tvz. Portášů. Více...

Sportovní vyžití

Mobilní turistický
průvodce Čeladnou
V centru obce vyrostlo nové náměstí s desítkami bytů, obchodů a hotelem. Na lázeňskou tradici z roku 1902 navázalo Beskydské rehabilitační centrum spolu s nově vybudovaným centrem Lara Wellness. Také díky špičkovému 36jamkovému golfovému areálu patří Čeladná k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy. Věříme, že si Čeladná získá i Vaše srdce, budete se rádi a často vracet, nebo se dokonce stane Vaším novým domovem.
Moravskoslezský kraj Tento projekt byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Knihovna Čeladná Beskydy Card Po medvědích tlapkách Technotrasa Beskydy