Přiroda

Přírodní památka - Kněhyňská jeskyně

Přírodní památka  Kněhyňská jeskyněKněhyňská jeskyně se nachází na jihovýchodním svahu hory Kněhyně (1257 m) v Moravskoslezských Beskydech, asi 750 m pod vrcholem v nadmořské výšce 1045-1050 m. Vstupní otvor je situován ve stupňovitém reliéfu úbočí jižního svahu se sklonem 30-35° asi 50 m nad lesní cestou.

Propasťovitá puklinová jeskyně je nejhlubší lokalitou tohoto typu v Západních Karpatech (hloubka 57,5 m). Délka chodeb vytvořených v několika patrech je 280 m. Jeskyně má tři vstupy, které však mezi sebou nejsou průlezně propojeny.
Kněhyňská jeskyně je významným zimovištěm netopýrů. Je také místem výskytu zajímavé fauny pavouků a dalších bezobratlých živočichů. Aby nedocházelo k rušení netopýrů a narušování jedinečného mikroklimatu, je vchod do jeskyně uzavřen mříží. Dalším důvodem tohoto opatření je skutečnost, že vývoj jeskyní nebyl dosud ukončen a dochází zde k posunu kamenných bloků a k možnému řícení stropů (například v jeskyni Cyrilka došlo k zavalení vchodu v roce 1998).

Přírodní zajímavosti - Penzion Obora

je unikátní a ojedinělý projekt. Nabízí romantický pohled na daňčí oboru plnou ušlechtilých a krásných daňků v přirozeném prostředí horské pastviny. V současné době čítá stádo daňků přes 20 kusů. Daří se odchovávat stále nová mláďata, která stádo rozšiřují.

Přírodní rezervace

Naučné stezky

Chráněné stromy

 

kalendář akcíNovinky

22/01
CREAM SNOW ARÉNA ČELADNÁ

15 km profesionálně upravených běžkařských tratí

17/01
NÁVRAT DINOSAURŮ DO BESKYD

Turistika

Po stopách partyzánů
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Po stopách partyzánů. Trasa Vás nejprve provede po Čeladné a připomene tragické údalosti z minulosti. Více...
Portášskými chodníčky
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Portáškými Chodníčky, která Vás zavede z Čeladné do Rožnova pod RadhoŠtěm. Cestou po stopách původních strážců horských průsmyků tvz. Portášů. Více...

Sportovní vyžití

Mobilní turistický
průvodce Čeladnou
V centru obce vyrostlo nové náměstí s desítkami bytů, obchodů a hotelem. Na lázeňskou tradici z roku 1902 navázalo Beskydské rehabilitační centrum spolu s nově vybudovaným centrem Lara Wellness. Také díky špičkovému 36jamkovému golfovému areálu patří Čeladná k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy. Věříme, že si Čeladná získá i Vaše srdce, budete se rádi a často vracet, nebo se dokonce stane Vaším novým domovem.
Moravskoslezský kraj Tento projekt byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Knihovna Čeladná Beskydy Card Po medvědích tlapkách Technotrasa