Přiroda

Přírodní památka - Kněhyňská jeskyně

Přírodní památka  Kněhyňská jeskyněKněhyňská jeskyně se nachází na jihovýchodním svahu hory Kněhyně (1257 m) v Moravskoslezských Beskydech, asi 750 m pod vrcholem v nadmořské výšce 1045-1050 m. Vstupní otvor je situován ve stupňovitém reliéfu úbočí jižního svahu se sklonem 30-35° asi 50 m nad lesní cestou.

Propasťovitá puklinová jeskyně je nejhlubší lokalitou tohoto typu v Západních Karpatech (hloubka 57,5 m). Délka chodeb vytvořených v několika patrech je 280 m. Jeskyně má tři vstupy, které však mezi sebou nejsou průlezně propojeny.
Kněhyňská jeskyně je významným zimovištěm netopýrů. Je také místem výskytu zajímavé fauny pavouků a dalších bezobratlých živočichů. Aby nedocházelo k rušení netopýrů a narušování jedinečného mikroklimatu, je vchod do jeskyně uzavřen mříží. Dalším důvodem tohoto opatření je skutečnost, že vývoj jeskyní nebyl dosud ukončen a dochází zde k posunu kamenných bloků a k možnému řícení stropů (například v jeskyni Cyrilka došlo k zavalení vchodu v roce 1998).

Přírodní zajímavosti - Penzion Obora

je unikátní a ojedinělý projekt. Nabízí romantický pohled na daňčí oboru plnou ušlechtilých a krásných daňků v přirozeném prostředí horské pastviny. V současné době čítá stádo daňků přes 20 kusů. Daří se odchovávat stále nová mláďata, která stádo rozšiřují.

Přírodní rezervace

Naučné stezky

Chráněné stromy

 

kalendář akcíNovinky

Turistika

Po stopách partyzánů
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Po stopách partyzánů. Trasa Vás nejprve provede po Čeladné a připomene tragické údalosti z minulosti. Více...
Portášskými chodníčky
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Portáškými Chodníčky, která Vás zavede z Čeladné do Rožnova pod RadhoŠtěm. Cestou po stopách původních strážců horských průsmyků tvz. Portášů. Více...

Sportovní vyžití

Mobilní turistický
průvodce Čeladnou
V centru obce vyrostlo nové náměstí s desítkami bytů, obchodů a hotelem. Na lázeňskou tradici z roku 1902 navázalo Beskydské rehabilitační centrum spolu s nově vybudovaným centrem Lara Wellness. Také díky špičkovému 36jamkovému golfovému areálu patří Čeladná k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy. Věříme, že si Čeladná získá i Vaše srdce, budete se rádi a často vracet, nebo se dokonce stane Vaším novým domovem.
Moravskoslezský kraj Tento projekt byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Knihovna Čeladná Beskydy Card Po medvědích tlapkách Technotrasa Beskydy