Osobnosti

Básník Josef Kalus

Josef Kalus se narodil 6. února 1855 ve Frenštátě pod Radhoštěm v rodině tkalce jako poslední ze čtrnácti dětí. Po absolvování čtyřtřídní obecné školy se vyučil tkalcem také on sám. Při jednotvárné práci u tkalcovského stavu začal psát první verše. V roce 1877 nechal J.V.Sládek tři jeho básně otisknout v časopisu Lumír. Vzbudily velkou pozornost. Později Kalus uveřejňoval své básně v almanaších Zora, Máj, Almanach. Toužil po vzdělání tak velice, že ve svých 25 letech nastoupil do Třetí měšťanské školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. O rok později se stal posluchačem Učitelského ústavu v Příboře. Jeho prvním učitelským místem byla trojtřídka ve Staré Bělé u Ostravy. O čtyři roky později (1889) přesídlil do Čeladné, kde působil na jednotřídní škole a kde horlivě psal. Devatenáct let učil v Prostřední Čeladné, dalších sedmnáct let byl řídícím učitelem v Dolní Čeladné. Tam, stranou světa, se cítil nejlépe. Na Čeladné jej navštěvovala řada umělců, které rád provázel krajinou svého srdce.

Poezie Josefa Kaluse byla melodická, průzračná, oslavovala rodný kraj a jeho lid. A tak se Josef Kalus stal ‘valašským slavíkem‘, jak jej pojmenoval Petr Bezruč.

Poslední desetiletí života prožil v rodném městě, kde 11.prosince 1934 zemřel. Básníkovu památku připomíná každoročně ve Frenštátě pod Radhoštěm recitační soutěž základních a středních škol s názvem Kalusův chodníček. Ve škole na Prostřední Čeladné, kde učil, je umístěn Památník Josefa Kalusa, navštěvovaný početnými turisty.

kalendář akcíNovinky

Turistika

Po stopách partyzánů
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Po stopách partyzánů. Trasa Vás nejprve provede po Čeladné a připomene tragické údalosti z minulosti. Více...
Portášskými chodníčky
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Portáškými Chodníčky, která Vás zavede z Čeladné do Rožnova pod RadhoŠtěm. Cestou po stopách původních strážců horských průsmyků tvz. Portášů. Více...

Sportovní vyžití

Mobilní turistický
průvodce Čeladnou
V centru obce vyrostlo nové náměstí s desítkami bytů, obchodů a hotelem. Na lázeňskou tradici z roku 1902 navázalo Beskydské rehabilitační centrum spolu s nově vybudovaným centrem Lara Wellness. Také díky špičkovému 36jamkovému golfovému areálu patří Čeladná k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy. Věříme, že si Čeladná získá i Vaše srdce, budete se rádi a často vracet, nebo se dokonce stane Vaším novým domovem.
Moravskoslezský kraj Tento projekt byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Knihovna Čeladná Beskydy Card Po medvědích tlapkách Technotrasa