Osobnosti

Básník Josef Kalus

Josef Kalus se narodil 6. února 1855 ve Frenštátě pod Radhoštěm v rodině tkalce jako poslední ze čtrnácti dětí. Po absolvování čtyřtřídní obecné školy se vyučil tkalcem také on sám. Při jednotvárné práci u tkalcovského stavu začal psát první verše. V roce 1877 nechal J.V.Sládek tři jeho básně otisknout v časopisu Lumír. Vzbudily velkou pozornost. Později Kalus uveřejňoval své básně v almanaších Zora, Máj, Almanach. Toužil po vzdělání tak velice, že ve svých 25 letech nastoupil do Třetí měšťanské školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. O rok později se stal posluchačem Učitelského ústavu v Příboře. Jeho prvním učitelským místem byla trojtřídka ve Staré Bělé u Ostravy. O čtyři roky později (1889) přesídlil do Čeladné, kde působil na jednotřídní škole a kde horlivě psal. Devatenáct let učil v Prostřední Čeladné, dalších sedmnáct let byl řídícím učitelem v Dolní Čeladné. Tam, stranou světa, se cítil nejlépe. Na Čeladné jej navštěvovala řada umělců, které rád provázel krajinou svého srdce.

Poezie Josefa Kaluse byla melodická, průzračná, oslavovala rodný kraj a jeho lid. A tak se Josef Kalus stal ‘valašským slavíkem‘, jak jej pojmenoval Petr Bezruč.

Poslední desetiletí života prožil v rodném městě, kde 11.prosince 1934 zemřel. Básníkovu památku připomíná každoročně ve Frenštátě pod Radhoštěm recitační soutěž základních a středních škol s názvem Kalusův chodníček. Ve škole na Prostřední Čeladné, kde učil, je umístěn Památník Josefa Kalusa, navštěvovaný početnými turisty.

kalendář akcíNovinky

22/01
SNOW ARÉNA PROSPER ČELADNÁ

15 km profesionálně upravených běžkařských tratí

11/01
Bruslení pro občany Čeladné zdarma

Turistika

Po stopách partyzánů
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Po stopách partyzánů. Trasa Vás nejprve provede po Čeladné a připomene tragické údalosti z minulosti. Více...
Portášskými chodníčky
Vítejte ve virtuální prohlídce turistické trasy Portáškými Chodníčky, která Vás zavede z Čeladné do Rožnova pod RadhoŠtěm. Cestou po stopách původních strážců horských průsmyků tvz. Portášů. Více...

Sportovní vyžití

Mobilní turistický
průvodce Čeladnou
V centru obce vyrostlo nové náměstí s desítkami bytů, obchodů a hotelem. Na lázeňskou tradici z roku 1902 navázalo Beskydské rehabilitační centrum spolu s nově vybudovaným centrem Lara Wellness. Také díky špičkovému 36jamkovému golfovému areálu patří Čeladná k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy. Věříme, že si Čeladná získá i Vaše srdce, budete se rádi a často vracet, nebo se dokonce stane Vaším novým domovem.
Moravskoslezský kraj Tento projekt byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Knihovna Čeladná Beskydy Card Po medvědích tlapkách Technotrasa